Kreatyna - kiedy zacząć pierwszy cykl

Jak powszechnie wiadomo, kreatyna jest jednym z wielu suplementów diety szczególnie cenioną nie tylko przez kulturystów. Jednak nie może ona zastąpić diety oraz ćwiczeń. Znaczy to, że stosowanie samej kreatyny nic nam nie da – dodatkowo, nie powinniśmy zaczynać procesu zwiększenia tkanki mięśniowej od spożywania kreatyny. Jest ona bowiem wspomagaczem, suplementem diety, który ma wspomóc nasz organizm. Jedzenie, z którego nasz organizm uzyskuje potrzebne witaminy i aminokwasy, najczęściej nie dostarcza nam tak dużej ilości białek, jakiej potrzebujemy by dwu lub nawet trzykrotnie zwiększyć masę naszych mięśni.

Kiedy zacząć suplementację kreatyną?

Dlatego zażywanie kreatyny powinniśmy rozpocząć najwcześniej po paru miesiącach intensywnych ćwiczeń wraz ze stosowaniem odpowiedniej diety. Optymalną odległością czasu pomiędzy rozpoczęciem treningów, a zaczęciem stosowania kreatyny, to pół roku lub czasem nawet i rok. Dużo także zależy od indywidualnych potrzeb i predyspozycji naszego organizmu. Dlatego też sami powinniśmy ocenić, kiedy będziemy mogli zacząć stosować wspomagacz w postaci kreatyny – najczęściej zauważymy ten moment po stagnacji zarówno jeśli chodzi o wyniki siłowe jak i obwody. Wzmocnienie i znaczący rozrost mięśni uzyskamy właśnie dzięki odpowiednim specyfikom, jednak warto nieco poczekać na odpowiednią chwilę lub uzgodnić z trenerem personalnym tę kwestię. Zasadniczo trenerzy personalni rekomendują na pierwszy cykl sięgnięcie po monohydrat kreatyny, którą jest równocześnie najbardziej popularną formą kreatyny.

W całym procesie redukcji, odchudzania czy zwiększania masy mięśniowej, nie można pominąć kwestii ćwiczeń oraz odpowiedniej diety. Intensywne treningi wymagają dostarczania do organizmu wszystkich potrzebnych witamin, aminokwasów i węglowodanów. Wszystkie te mikro i makro elementy znajdziemy w pożywieniu. Jednak często bywa tak, że musimy uzupełniać naszą dietę w dodatkowe substancje, które zawarte są właśnie w suplementach. Kreatyna znacznie wpływa na przyrost masy mięśniowej, jednak warto pamiętać o tym, że nie powinno się jej stosować od rozpoczęcia treningów, a tym bardziej przed. Nasz organizm musi bowiem zostać odpowiednio przyzwyczajony do ciężkich treningów. Dodatkowo, odpowiednio dobrane ćwiczenia i właściwa dieta stanowią absolutną podstawę w całym procesie odchudzania lub zwiększania masy. Dlatego na samym początku musimy ćwiczyć bez żadnych wspomagaczy.

Jesteś początkujący? Poczekaj z kreatyną!

Według ekspertów, osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ćwiczeniami na siłowni, powinny skupić się przede wszystkim na diecie i treningach. Ponadto, efekty, jakie osiągane są przez osoby regularnie ćwiczące, wymagają miesięcy, a nawet lat praktyki. Dlatego nie powinno się oczekiwać, że wymarzoną figurę osiągniemy już po paru wizytach na siłowni. Warto wiedzieć, że wszelkie preparaty, w tym kreatyna, są zalecane dopiero po pewnym czasie. Najczęściej jest to pół roku lub rok chociaż zależy to od indywidualnych predyspozycji, odpowiedzi na trening czy sposobu trenowania. Jeżeli zaczniemy brać kreatynę jeszcze przed zapisaniem się na siłownię, może nam to nawet zaszkodzić. Organizm musi się przyzwyczaić do intensywnych i regularnych treningów i co ważne – do diety. Dlatego też sami nie powinniśmy sięgać po kreatynę przed rozpoczęciem intensywnych treningów.