Zasady stosowania odżywek węglowodanowych

Intensywny wysiłek, a więc nie tylko ciężka praca, ale również i treningi sportowe sprawiają, że organizm zużywa wiele energii, która następnie musi zostać uzupełniona. Intensywne treningi i ciężka praca fizyczna, wymaga bowiem od organizmu dużego zużycia energii. Ta jest tutaj wytwarzana z węglowodanów, które do naszego organizmu trafiają wraz z dietą. Przy normalnym trybie życia jest to wystarczające. Kiedy jednak wysiłek jest dość intensywny, ilość węglowodanów z pożywienia jest niewystarczająca, a niedobory trzeba w jakiś sposób uzupełnić. Jest na to prosty sposób.

Chcąc przywrócić sprawność naszemu organizmowi i dostarczyć do niego dużej porcji energii w krótkim czasie, skorzystać trzeba ze specjalnych preparatów. Idealnie w schemat takich preparatów wpisują się odżywki węglowodanowe, które przyjmowane mogą być nie tylko po treningu, ale i w trakcie wysiłku. Powiększają one między innymi zapasy glukozy we krwi, jak również przez długi czas utrzymują jej wyrównany poziom. Dzięki węglowodanom w takiej formie nasz organizm dostaje energetycznego ""kopa"", nie tylko czerpiąc energię w czasie rzeczywistym, ale gwarantując sobie też dostarczenie jej do późniejszego wysiłku.

Typy odżywek węglowodanowych

Obecnie odżywek węglowodanowych na rynku jest mnóstwo. Zasadniczo możemy je podzielić na trzy podstawowe grupy, a więc odżywki typu Carbo, Dextroza i Vitargo. Podstawową grupą są oczywiście odżywki typu Carbo, które najlepiej spożywać po wysiłku. Warto zapamiętać, że zawarte w nich węglowodany są najdłużej przyswajalne przez organizm. Kolejną grupę stanowią Dextrozy, które szybko uzupełniają glikogen w mięśniach. W przeciwieństwie do odżywek Carbo zawarte tu węglowodany przez organizm przyswajalne są niezwykle łatwo, a co za tym idzie również szybko wchłaniane. To jednak nie wszystko. Ponadto uczestniczą one w transporcie kreatyny. Z tego względu nie mogą o nich zapominać osoby, którym zależy na zwiększeniu masy mięśniowej. Pamiętajmy też, że skoro działają pobudzająco i dostarczają energii najszybciej, przyjmowane powinny być przed treningiem.

Ostatnią grupę stanowią odżywki węglowodanowe z grupy Vitargo, które przez wielu są uważane za najlepsze ich źródło. Pozyskuje się je z kukurydzy woskowej, gdzie skrobia zbudowana jest tylko z wysoko cząsteczkowej amylopektyny. Ta z kolei wpływa na szybkie opróżnianie żołądka oraz szybką odbudowę zasobów glikogenu mięśniowego, w porównaniu z odżywkami, które zawierają w sobie cukry proste.

Stosowanie odżywek węglowodanowych

Odżywki węglowodanowe mogą być więc dla naszego organizmu bardzo korzystne, choć stosując takie preparaty, pamiętać trzeba też o kilku ważnych zasadach, które postaramy się Wam przybliżyć. Przede wszystkim pamiętać trzeba o tym, że odżywki węglowodanowe nie są dla wszystkich. Nie ma sensu przyjmowanie ich przez osoby, które na siłowni, bieżni czy boisku zjawiają się dwa razy w ciągu całego tygodnia. W ich przypadku wystarczające będą cukry, które dostarczone zostaną do organizmu wraz z pożywieniem. Nadmiar energii u osób, które aż tyle jej nie potrzebują, może skończyć się otyłością, a w konsekwencji poważnymi schorzeniami układu krążenia i nie tylko. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda natomiast przy sportowcach wyczynowych czy też amatorach, ale trenujących ciężko po pięć czy nawet sześć dni w ciągu tygodnia. Wówczas nad taką suplementacją można się zastanowić.

Kolejna zasada dotyczy ich przyjmowania. Odżywki węglowodanowe powinno przyjmować się nie tylko przed i w trakcie treningu. Kiedy skończy się zajęcia, organizm ma ogromne straty energetyczne, a więc przyjmowanie ich zalecane jest również po wysiłku, a nawet w dni, kiedy nie planuje cię treningu. Odnieśmy się jeszcze do samej odżywki. Skoro tych na rynku jest obecnie całe mnóstwo nic dziwnego, że amator dopiero rozpoczynający treningi może mieć problem z wyborem odpowiedniego preparatu. Wprawdzie pomocny może być internet, ale naukowy język profesjonalnych kulturystów czy trenerów dla wielu jest mało zrozumiały. Warto więc poszukać wsparcia w postaci sprzedawcy czy tym bardziej trenera personalnego, który znajdzie nam optymalną i bezpieczną odżywkę węglowodanową.