Kreatyna - kilka słów o królowej odżywek

Czym jest kreatyna?

Kreatyna jest związkiem chemicznym naturalnie wytwarzanym w organizmie. Powstaje na skutek procesów metabolicznych, które zachodzą np. w mięśniach i ścięgnach. Jest zawarta także w bogatej w białko żywności. Ktoś mógłby zapytać: po co w takim razie sięgać po suplementy? Odpowiedź jest bardzo prosta - nawet w najlepiej zbilansowanej diecie nie uda się przyjąć takiej ilości kreatyny, która byłaby satysfakcjonująca dla osoby uprawiającej sporty wysiłkowe. Suplementacja jest tanim i skutecznym sposobem na zwiększenie spożycia tej tak ważnej substancji.

Jak działa kreatyna?

Kreatyna pomaga regenerować cząsteczkę zwaną adenozynotrójfosforanem (ATP), będącym głównym źródłem energii w organizmie. Gdy zapasy kreatyny w mięśniach są wyczerpane, produkcja ATP się spowalnia i Twoja energia zostaje znacznie zmniejszona. Uzupełnienie poziomu kreatyny dla Twoich mięśni jest jak zatankowanie samochodu: dostarczasz organizmowi niezbędnego paliwa potrzebnego do produkcji energii. Zwiększasz w ten sposób swoją siłę i moc. Ta niezwykła substancja powoduje, że możesz ćwiczyć jeszcze intensywniej, a mimo to Twoje mięśnie szybko się zregenerują.

Dla kogo kreatyna jest przeznaczona?

Kreatyna jest przeznaczona nie tylko dla kulturystów. Poleca się ją także sprinterom, pływakom i piłkarzom. Suplementacja kreatyną bezpośrednia wpływa na rozrost mięśni, dlatego wielu sportowców chętnie po nią sięga. Szczególnie skuteczna jest przy wykonywaniu ruchów trwających nie dłużej niż 90 sekund, dlatego nie sprawdza się np. u biegaczy długodystansowych. Należy pamiętać, że tego typu odżywkę powinny zażywać wyłącznie osoby, które osiągnęły pełnoletność.

Kiedy brać kreatynę?

Po kreatynę można sięgnąć po minimum 9 miesiącach ćwiczeń na siłowni. Istnieją dwa ogólne zalecenia, jeśli chodzi o uzupełnianie z kreatyny. Pierwszym z nich jest zażycie kreatyny przed treningiem, co wpływa na zwiększenie siły. Według drugiego zalecenia warto brać ten suplement diety po treningu, ponieważ wtedy najlepiej się wchłania. Każdy może mieć inne zdanie na ten temat, jednak według jednego z badań branie kreatyny po wysiłku fizycznym jest lepszym wyborem. Grupę 20 kulturystów podzielono losowo na dwie części. Jedna połowa brała 5 g kreatyny przed treningiem, a druga po. Przez miesiąc grupa badawcza ćwiczyła 5 dni w tygodniu i spożywała tę samą ilość białka. Pod koniec 4 tygodnia naukowcy odkryli, że osoby, które brały kreatynę po treningu, zyskali większą masą mięśniową niż reszta kulturystów. Co najbardziej zdziwiło naukowców, różnica przyrostu mięśni – mimo że zauważalna – była nieznaczna. Suplementy zawierające kreatynę są ważnym elementem diety każdego kulturysty. Kreatyna ma bezpośredni wpływ nie tylko na siłę, ale także na wielkość mięśni. Tylko gdy poziom tej substancji w organizmie jest odpowiedni, można w pełni korzystać z możliwości swojego ciała. Jeśli chcecie kupić kreatynę to tutaj mamy dla Was najepszą kratynę w najniższych cenach.