search

VITARGO POST 2KG 2000G

159,00 zł

(159,00 zł szt)

Brutto

Ilość
Obecnie brak na stanie

 

Regulamin sklepu

 

Zasady dostawy

 

Zasady zwrotu

VITARGO - Vitargo Post - 2000g

Vitargo® to unikalny, opatentowany węglowodan pozyskiwany ze skrobi, bez dodatku cukru. Vitargo zawiera węglowdany złożone o niskiej osmolalności (osmolalność oznacza liczbę cząsteczek w rostworze - im większy rozmiar molekuł, tym niższa osmolalność).

Wielkość masy cząsteczkowej węglowodanów lub ich osmolalność nie wpływają na prędkość przepływu przez żołądek ani na wydolność organizmu. Inne węglowodany o większej masie cząsteczkowej jak woskowa lub modyfikowana skrobia kukurydziana cechyje niska osmolalność, ale efekty po spożyciu są nieporównywalne do Vitargo. Vitargo stanowi przedmiot wielu (w porównaniu do innych węglowodanów) badań klinicznych przeprowadzanych w wielu uniwersyteckich ośrodkach badawczych na sportowcach obu płci.

Vitargo Post zapewnia szybkie uzupełnienie węglowodanów i protein w mięśniach, zapobiegając symptomom przetrenowania i infekcjom organizmu.
Vitargo POST jest przeznaczony do stosowania po intensywnych ćwiczeniach bądź zawodach. Badania pokazują, że spożycie przez sportowców ważących mniej niż 90kg ponad 20-25g białka po intensywnych ćwiczeniach nie przynosi dodatkowych korzyści. Nadmiar białka zostanie wydalony przez organizm. Porcja Vitargo POST dostarcza 24g białka serwatkowego. Aby dopasować spożywanie węglowodanów podczas korzystania z Vitargo POST, można również dołączyć Vitargo PURE(niesłodzony i bezsmakowy), który dostarczy większej dawki węglowodanów Vitargo, lub zastosować mniejszą ilość Vitargo POST i dodać swoje ulubione białko w proszku o niskiej zawartości węglowodanów, aby zwiększyć zawartość białka. Vitargo POST można użyć jako uzupełnienie posiłku.

 

Skład:
Porcja: 100 g
Porcji w opakowaniu: 20
Opakowanie: 2000 g

Wartość odżywcza

w 100 g

Wartość energetyczna

1576kJ / 377kcal

Tłuszcze

1 g

w tym nasycone kwasy tłuszczowe

1 g

Węglowodany

68 g

w tym cukry proste

2 g

w tym skrobia

66 g

Błonnik

0 g

Białko

24 g

Sól

0,08 g

Dawkowanie:
100 g produktu należy rozpuścić w 400 ml wody lub mleka. Najlepsze efekty przynosi spożycie Vitargo Post jak najszybciej po wysiłku (do pół godziny).

VITARGO
0000004146
2022-02-19
Nowy produkt
chat Komentarze (0)