Rekreacyjne uprawianie sportu .

 Na stan naszego zdrowia , czyli szeroko pojęty dobrostan ciała i duszy ma wpływ szereg czynników . Możemy tu wspomnieć o diecie , odpowiedniej ilości snu  oraz wielu innych .

Jednak dzisiaj zajmiemy się starym porzekadłem które od lat mówi nam że SPORT TO ZDROWIE. Niektórzy zadają sobie pytanie czy aby na pewno ? Potwierdzając tą tezę różnorodnymi kontuzjami , dolegliwościami ze strony układu pokarmowego czy ogólnym przemęczeniem. Jednak to w żaden sposób nie przekreśla pro zdrowotnych właściwości sportu . 
Każdy nadmiar może być dla nas szkodliwy i to w każdej dziedzinie więc warto jest uprawiać ukochaną dyscyplinę wedle naszych możliwości  i zachować rozsądek .
Jeśli nie jesteśmy sportowcami i traktujemy sport jako rekreacje bądź hobby to pokonywanie kolejnych barier nie zawsze będzie konieczne, ponieważ możemy przecenić nasze możliwości i doprowadzić do  przemęczenia organizmu .

Oczywiście należy dążyć do progresji i rozwoju ale we własnym tempie z rozsądkiem i bez większego ciśnienia . Wtedy nasz organizm na pewno się nam odwdzięczy . Rekreacyjne uprawianie sportu da nam więc szereg korzyści które tak naprawdę często nie są naszym celem ale na przyszłość z pewnością zaprocentują, zaliczymy do nich :
-neutralizacje stresu (zbicie kortyzolu )
-polepszenie funkcjonowania metabolizmu i wykorzystania węglowodanów
-profilaktykę chroniącą nas przed wszelkimi dolegliwościami jak np. choroby serca
-kształtowanie psychiki , poczucie kontroli i sprawczości, oraz dobrowolności wyboru
- rozwijanie w sobie pasji i samorealizacja
-zabawa i rozrywka , w przypadku gier zespołowych kształtowanie więzi ludzkich

Jednak wysiłek fizyczny  to głównie szereg procesów  zachodzących w naszym organiźmie. Gdy uprawiamy jakąś aktywność fizyczną , nasz organizm zaczyna się adaptować do nowych warunków , stopniowo usprawnia swoje działanie i zwiększając możliwości . 
W dość  dużym stopniu, przebieg tego procesu zależy  od rodzaju aktywności  gdyż sam ruch może być  bardziej lub mniej dynamiczny czy nawet statyczny. Nie bez znaczenia jest też intensywność treningu. Istnieje nawet podział na wysiłek tlenowy ( aerobowy) które charakteryzują się średnią intensywnością utrzymywaną przez dłuższy okres czasu jak np. aerobik , biegi długo dystansowe , rower itd. Drugi rodzaj to wysiłek beztlenowy, możemy zaliczyć do niego np. tabatę czy trening typu HIIT , spokojnie można wykonać też trening siłowy o takiej intensywności . Osobiście uważamy że w przypadku kształtowania sylwetki , dużo korzystniejszy będzie wysiłek o charakterze beztlenowym gdyż w jego przypadku zachodzą w organiźmie procesy które w większym stopniu sprzyjają utracie tk. tłuszczowej oraz budowaniu mięśni , bardziej chronią też mięsień przed procesem zwanym katabolizmem . Jednak nie tylko wygląd naszej sylwetki jest ważny ,weźmy teraz pod uwagę aspekty które będą ważne dla stanu naszego zdrowia.Praca serca i regulacja krążenia - Regularne uprawianie sportu  nawet o niskiej intensywności zwiększa powierzchnie wyrzutową serca  nawet o 20 ml kiedy nasz organizm jest w stanie spoczynku  . W czasie wysiłku może być to nawet +50 ml .Proces ten pozwala wyregulować poziom ciśnienia tętniczego  zwłaszcza w przypadku nadciśnienia  . 

Układ ruchowy i układ kostny- następuje znaczna poprawa koordynacji mięśniowo  ruchowej , co poprawia harmonijność , szybkość i dokładność ruchów ,  zmniejsza koszt energetyczny wykonywanej pracy. Dochodzi do wzmocnienia mięśni co sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała .Wywiera też korzystne działanie na proces mineralizacji kości co ma dla nas duże znaczenie w podeszłym wieku . 

Układ oddechowy
 -znacznie zwiększa się maksymalna wentylacja płuc i ich powierzchnia ,rytm oddechowy zaczyna zwalniać , 
wzrasta wykorzystane tlenu w powietrzu wdychanym.Zwiększenie objętości krwi o 10 -15 % procent co wpływa na znacznie skuteczniejszy transport tlenu , zmienia się też skład lipidowy osocza , mając na stosunek nośników HDL I LDL
 Poprawia się  wrażliwości insulinowa   wraz z tolerancją glukozy   Następuje wzrost wrażliwości tkanek  na działanie insuliny i zwiększony wychwyt przez receptory

Usprawnienie układu immunologicznego -co za tym idzie lepsza odporność 

Zmiany w mięśniach zależą od intensywności i czasu trwania wysiłku


Podane wyżej informacje to tylko minimalna część z całego spektrum wiedzy o wysiłku fizycznym i temat został jedynie nakreślony , więc zachęcamy do pogłębiania swojej wiedzy :) 

.