Jak skutecznie nawodnić swój organizm ?

Całą Polskę ogarnęła w ostatnim czasie fala upałów .  Można więc do woli się opalać i spędzić czas wolny nad wodą , w pełni się relaksując. O ile pamiętamy o kremie z filtrem który ma za zadanie chronić naszą skórę to bardzo często zapominamy o dużo ważniejszym  aspekcie którym jest nawodnienie organizmu . Przy takich temperaturach zapotrzebowanie na wodę znacząco wzrasta co w szybkim czasie przyczynia się do jej niedoborów u dużej liczby osób . Może to prowadzić do wielu dolegliwości a nawet schorzeń ,zwłaszcza jeśli chodzi nerki  .  Sprawa nie jest jednak tak prosta jak się wydaję . Na czystą logikę wystarczyłoby regularne picie odpowiedniej ilości wody aby zadbać o odpowiednie nawodnienie . Jednak samo  picie wody zabezpiecza organizmu przed odwodnieniem . Jak więc rozpoznać  kiedy mamy z nim  do czynienia i mu zapobiec ?

 

Pierwszym krok to nie skupiać się na  samym piciu wody  .Odwodnienie to tak naprawdę zaburzenie dotyczące  gospodarki elektrolitowej  w naszym organizmie czyli utrata należytej równowagi którą regulują takie procesy jak oddychanie , pocenie się czy też oddawanie moczu. Co jest zależne od temperatury otoczenia , aktywności fizycznej ,diety , snu i wielu czynników które mają wpływ na funkcjonowanie organizmu . 

Jak rozpoznać  że nasza gospodarka elektrolitowa nie funkcjonuje zbyt dobrze?Dość skutecznym sposobem może być zwrócenie uwagi na mocz  i wcale nie chodzi o to jak często odwiedzamy toaletę . Wystarczy spojrzeć na jego  odcień , jeśli jest jasny to poziom nawodnienia w naszym organizmie jest prawidłowy jeśli wykazuje zaś ciemną barwę będzie to wskazywać na odwodnienie .

 Objawy które mogą wskazywać na odwodnienie :

-uczucie pragnienia

-długotrwały ból głowy , zawroty głowy

-osłabienie

-nudności

-obniżone ciśnienie

-skurcze mięśni

-senność

-zaparcia

-suchość oczu

 Jak odpowiednio się nawodnić ?

Wracając do gospodarki elektrolitowej i hiponatremii czyli niedoboru elektrolitów ,zadajemy sobie pytanie jak temu zaradzić . Rozwiązanie jest w brew pozorom dość proste, wystarczy  dodać do wody odrobinę soli . Co dla wielu osób wydaję się dość dziwnym rozwiązaniem ,ponieważ przez wiele lat wmawiano nam że jest nie zdrowa i prowadzi do wzrostu poziomu ciśnienia tętniczego .Jest to jednak mit , który już dawno został obalony . Chyba że mówimy o soli zawartej w chipsach i innych produktach przetworzonych  . Sól , soli nie równa i  należy  zwrócić bardzo dużą uwagę na jej jakość . Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie sól himalajska która zawiera wiele minerałów co prawda w śladowych ilościach . Jednak takie wystarczają do utrzymania homeostazy ,czyli równowagi w naszym organiźmie. Godna uwagi będzie też mniej popularna sól celtycka i sól kłodawska . Bardzo ważne jest aby nawadniać się między posiłkami a nie w ich trakcie  gdyż jest  to bardzo zły nawyk , przez który trawienie  nie przebiega tak dobrze jak powinno . Co skutkuje wieloma niedogodnościami ze strony układu pokarmowego i późniejszymi schorzeniami . Nie bez znaczenia jest też ilość dodanej soli i uwaga, wystarczy dosłownie szczypta na jedną szklankę, czyli naprawdę niewiele .

 

 Aktywność fizyczna 

W przypadku gdy jesteśmy osobami aktywnymi fizycznie, bądź nie przekonuje nas woda z solą  możemy postawić na suplementację   zwłaszcza około treningową .  W tym wypadku możemy postawić na napoje izotoniczne które sprawdzą się doskonale zwłaszcza w przypadku sportów wytrzymałościowych takich , na przykład biegania bądź rower . Można postawić też na suplementację pojedynczych pierwiastków tj. min magnez , sód, potas , wapń jeśli zrobiliśmy wcześniej badania i występują u nas niedobory .
IZOTONIK

MAGNEZ
IZOTONIK W FORMIE PŁYNU

Podsumowując , nie zapominajmy o odpowiednim nawodnieniu zarówno w trakcie upałów , wysiłku fizycznego ale i na co dzień  , ponieważ może mieć ono wiele negatywnych następstw i z pewnością  pogorszy nasze samo poczucie . Warto też zadbać o swoich bliskich zwłaszcza jeśli chodzi o osoby starsze i dzieci .