Białko w proszku bez tajemnic. Odkrywamy przed Wami najpopularniejszy suplement diety!

Na osiągnięcie sukcesu w sporcie sylwetkowym wpływ ma nie tylko zaangażowanie w trening, ale także odpowiednio zbilansowana dieta. Sproszkowane białko jest produktem pomocnym na obu frontach walki. Jest nie tylko łatwe w użyciu, ale przede wszystkim smaczne. Zastanawiasz się, w jaki sposób dawkować odżywkę? Odkrywamy przed Wami wszystkie tajemnice stosowania protein.

Sproszkowane białko to jedynie dodatek, a nie podstawa diety sportowca

Wyliczając dzienne zapotrzebowanie kaloryczne na poszczególne mikroskładniki możemy dowiedzieć się, ile dokładnie białka musimy przyjmować, aby nasza dieta była pełnowartościowa. Naturalne proteiny możemy wydobyć z produktów spożywczych, takich jak mięso, ryby czy jajka. W zdecydowanej większości przypadków sportowcom nie udaje się jednak dostarczyć minimalnej ilości białka do organizmu. Wówczas z pomocą dłonią przychodzą odżywki. Whey Protein Complex to bardzo popularne białko w proszku, które stanowi uzupełnienie codziennej diety sportowca. Produkty WCP i WPI dostępne w naszym asortymencie charakteryzują się wysoką jakością oraz konkurencyjną aktywnością anaboliczną. W ofercie sklepu TanieSuple.com można znaleźć także białka roślinne, witaminy oraz inne suplementacje ułatwiające pracę nad sylwetką.

Dawkowanie protein nie ma górnej granicy? Obalamy jeden z najpopularniejszych mitów!

Wśród osób uprawiających sporty sylwetkowe panuje przekonanie, że stosowanie zbyt dużej ilości białka w żaden negatywny sposób nie wpływa na funkcjonowanie człowieka. W końcu im więcej protein, tym nasza muskulatura będzie bardziej imponująca. Tymczasem obowiązek wyliczenia dziennego zapotrzebowania na poszczególne mikroskładniki nie jest zwykłym picem na wodę. Znaczne przekroczenie dopuszczalnej granicy przyjmowania białka wbrew pozorom nie sprzyja budowaniu masy mięśniowej, a jedynie utracie zbędnej tkanki tłuszczowej. Tego typu składnik ma skłonności do zakwaszania organizmu, a jego przedawkowanie odbije się z pewnością na kondycji naszych nerek i wątroby. Nadmierna ilość białka w organizmie zaburzy procesy metaboliczne i prowadzi do zmian miażdżycowych. Ile więc należy spożywać protein, aby te były dla nas całkowicie bezpieczne? Specjaliści rekomendują maksymalnie 2 gramy wysokiej jakości białka na jeden kilogram masy ciała u dorosłego człowieka, który jest w trakcie rozrostu masy mięśniowej.

Białko roślinne czy zwierzęce? Eksperci nie mają żadnych wątpliwości

Zastanawiasz się, z jakiego powodu warto postawić na proteiny zwierzęce? Sproszkowane białko pochodzenia zwierzęcego, stosowane z umiarem, jest całkowicie bezpieczne dla naszego organizmu. Wysokiej jakości produkty, jakie dostępne są w sklepie TanieSuple.com, pozytywnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy i nie powodują uciążliwych wzdęć. Na dodatkową uwagę zasługują także bioaktywne komponenty zawarte w białkach serwatkowych. Te stymulują syntezę protein i poprawiają regenerację między treningami.