Czy BCAA jest naprawdę skuteczne ?

  Trenerzy, znajomi, portale społecznościowe , fora internetowe zachęcają do suplementowania się BCAA gwarantując  jego korzystne działanie.  Z drugiej strony niektórzy uważają że nie jest to suplement w pełni skuteczny.  Robi nam  to nie mały mętlik w głowie jeśli wcześniej nie zgłębialiśmy tego tematu. Chociaż  jest z tym trochę  jak z garniturem szytym na miarę, dla jednej osoby perfekcyjny  na drugą nie pasuje  i przydałoby się dokonać kilku poprawek . Wszystko zależy od oczekiwań jakie mamy .Tak właśnie  jest z BCAA , nie będzie działać w każdej płaszczyźnie jednak możemy czerpać  z niego naprawdę dużo korzyści  takich jak zmniejszenie katabolizmu, redukcja tkanki tłuszczowej , opóźnienie zmęczenia i lepsza regeneracja .  

 

Czym jest właściwie BCAA ?

    W skrócie BCAA (branched-chain amino acid) to 3 rozgałęzione aminokwasy egzogenne(walina ,leucyna , izoleucyna) . Skąd one się jednak biorą i jakie mają dla nas znaczenie  ? Otóż nasze mięśnie tworzą białka, one zaś są  zbudowane właśnie z aminokwasów które z kolei dzielimy  na endogenne czyli te które organizm jest w stanie sam syntetyzować i egzogenne - te  które musimy dostarczyć z  zewnątrz. Do nich należą właśnie 3 wybrane z pośród 8 aminokwasów tworzące BCAA czyli : walina , leucyna i izoleucyna.

Korzyści jakie możemy z niego czerpać :

1.Zmniejsza katabolizm .

Podstawową informacją jest to że budują 30 % naszych mięśni jednak nie na to konkretnie powinniśmy zwrócić uwagę  choć jest to również ważny aspekt . Faktem  jest że ze względu na ich specyficzną budowę (rozgałęzioną boczną )za ich pośrednictwem zachodzi wiele procesów w organizmie .Jednym z ważniejszych jest  dostarczanie energii dla pracujących mięśni ,wytwarzanej w procesie ich rozpadu  do szkieletu węglowego i grupy aminowej  . Właśnie to ma  niebagatelne znaczenie jeśli chodzi o hamowanie katabolizmu ( rozpadu ) naszych mięśni.  W skrócie sprawa wygląda bardzo prosto , gdy nie dostarczymy tych aminokwasów  z zewnątrz ,zostaną pobrane z naszych mięśni co będzie skutkować ich rozpadem  . Ma to nie bagatelne znaczenie zwłaszcza w okresie redukcji gdy ilość kalorii jest niska oraz w przypadku niskiego poziomu tkanki tłuszczowej .

 

2.Wspomaga redukcje tkanki tłuszczowej.

Otóż leucyna ma wpływ na zwiększenie się  poziomu leptyny w naszym organiźmie .Jest to hormon hamującym procesy lipogenezy ( gromadzenia się tkanki tłuszczowej ) Zwiększa też poczucie sytości . Co daję połączenie idealne w przypadku gdy celem  jest redukcja tkanki tłuszczowej.

3.Łagodzi zmęczenie ośrodkowe .

W trakcie treningu zmęczeniu ulega również nasz mózg  .Przedostaję się do niego tryptofan co w późniejszym czasie skutkuje zadziałaniem neurotransmitera o nazwie serotonina . Po chwili stajemy się senni i nie mamy już ochoty dalej trenować .  Jeśli jednak w naszym krwiobiegu jest obecne BCAA blokuje ono przedostanie się tryptofanu przez barierę krew –mózg. Co skutecznie opóźnia nasze zmęczenie i pozwala trenować dłużej i intensywniej.

 

4.Zapewnia szybszą regeneracje.

Zapewniamy ją sobie suplementując BCAA uzupełniając dzięki temu  niedobory w naszych mięśniach  ,powstające na skutek  bardzo ciężkiego treningu . Ze względu  na szybkie wchłanianie zmniejszy to bolesność mięśni.

Anabolizm

W przypadku budowania masy mięśniowej potrzebujemy pełnego kompleksu aminokwasów egzogennych , gdzie  samo BCAA bez dodatkowej suplementacji  nie będzie skuteczne . Dobrze wtedy wybrać dobrej jakoścu białko serwatkowe bądź pełny kompleks aminokwasów w postaci EAA

 

Dawkowanie :

Zalecana jest suplementacja zwłaszcza w dni treningowe

Porcja przed treningiem (ok. 10-20g)

Porcja po treningu  ( ok.10-20g)

W dni nie treningowe :

Porcja po przebudzeniu

Oczywiście dawki najlepiej dobrać w oparciu o czynniki takie jak  intensywność treningu , poziom tkanki tłuszczowej , odczuwane zmęczenie .Warto zaznaczyć też  że produkt występuje w formie proszku oraz kapsułek o różnych proporcjach poszczególnych aminokwasów np.2:1:1 W tym przypadku leucyny jest dwukrotnie więcej niż pozostałych aminokwasów, znajdziemy też konfiguracje 4:1:1, jak i 8:1:1 bądź rzadziej spotykane 12:1:1. Warto zwrócić na to uwagę przy doborze suplementu .