Trening i odżywki na masę

Większość na siłownię wybiera się po to, aby mieć większe mięśnie. Uzyskanie atletycznej sylwetki jest możliwe nie tylko dzięki zastosowaniu odpowiedniego treningu. Ponadto warto wziąć tutaj pod uwagę odpowiednią dietę, a także odżywki na przyrost masy mięśniowej, w które rynek jest dziś oczywiście bardzo bogaty. Skoro budowanie masy mięśniowej jest celem większości osób podnoszących ciężary, a zależny jest on od wielu czynników, postanowiliśmy proces ten rozbić na czynniki pierwsze.

Dieta

W pierwszej kolejności odnieśmy się do diety, która według wielu jest najważniejsza i oczywiście trudno się z takimi opiniami nie zgodzić. Dieta w budowaniu masy odgrywa bowiem kluczową rolę. W zasadzie kierować się tu trzeba jedną, ale ważną zasadą. Tak oto przyjmować trzeba większą ilość kalorii, aniżeli wynosi nasze dzienne zapotrzebowanie. Dzięki temu organizm zgromadzi pokłady energii, które będą niezbędne do budowy masy mięśniowej. Uwagę zwrócić trzeba tu jednak na odpowiedni rozkład białek, węglowodanów i tłuszczy. Marząc o większej masie, na każdy kilogram masy ciała trzeba przyjmować 2-3 g białka, 5-7 g węglowodanów oraz 1 g tłuszczów. Pierwsze znajdziemy w jajkach, rybach, białym serze czy naturalnych jogurtach. Źródłem węglowodanów są makrony, kasze, ryż, owoce, warzywa czy płatki owsiane. Tłuszcze to natomiast oliwa z oliwek, tłuste ryby, orzechy czy awokado.

Trening

Dieta to bardzo ważny, ale tylko jeden z czynników, który wpływa na zwiększenie masy mięśniowej. Oczywiste jest bowiem to, że zadowalających wyników mieć nie będziemy, jeśli nie postawimy na odpowiedni trening. Nie ma bowiem możliwości, aby masa zbudowała się sama. Chyba że mówimy tutaj o oponce brzusznej, której jednak chcemy uniknąć. Trening więc powinien być taki, aby jak najbardziej wpływał on na pobudzenie danej partii mięśni. W tym wypadku większość skupia się na ilości powtórzeń czy też samych seriach. Tak, to bardzo ważne, ale równie istotna jest technika wykonywania kolejnych ćwiczeń, a także dobór odpowiedniego ciężaru. Jeżeli macie problemy z techniką i przy wykonywaniu danych ćwiczeń popełniacie błędy, dobór większych ciężarów jest błędem, bo te będą jeszcze większe. Lepsze wyniki da więc prawidłowo wykonane ćwiczenie z mniejszym obciążeniem. Poza tym osoba, której zależy na zbudowaniu masy mięśniowej, nie może sobie pozwolić na stagnację. Dlatego też ćwiczenia powinny być mocno urozmaicone, aby nie przyzwyczajać ich do tego samego wysiłku. Ich rozwój zapewni tylko stałe pobudzanie.

Odżywki na masę

Wielu sportowców jest niecierpliwych, a nie da się ukryć, że stosowanie dobrze zbilansowanej diety oraz odpowiedni plan treningowy, mimo że będą skuteczne, to jednak bardzo czasochłonne. W związku z tym wspomagać można się specjalnie przeznaczonymi do tego odżywkami, których rynek jest pełen. Rolą takich odżywek jest zwiększenie ilości kalorii, aby zapewnić dodatni bilans kaloryczny. Poza tym wiele z takich suplementów zwiększa też siłę oraz wytrzymałość mięśni, co pomaga w treningach. Podstawą są tu oczywiście odżywki białkowe. Szczególnie zainteresować się nimi powinny osoby, które ważą dość dużo. W ich przypadku pozyskanie 100-procentowego zapotrzebowania na białko z diety może być bowiem trudne. Dobrym wyborem będą też odżywki typu gainer. Jest to swego rodzaju połączenie białka i węglowodanów, które w budowie muskulatury są równie ważne co proteiny. Gainery składają się w większej części z węglowodanów, w mniejszej z białka. Dzięki temu doprowadzenie do dodatniego bilansu kalorycznego jest jeszcze prostsze. Ten typ odżywek polecamy ektomorfikom, którzy mają problem z nabraniem masy. Na rynku znaleźć możemy również odżywki typu bulk. Te także są połączeniem cukrów i białek, choć w tym przypadku ich proporcje rozkładają się mniej więcej po równo. Pamiętajmy też o kreatynie, która jest najpowszechniejszą odżywką na rynku. Wzmacnia ona wytrzymałość mięśni oraz siłę, a więc przy dodatnim bilansie kalorycznym w budowaniu muskulatury również sprawdza się doskonale.