Co hamuje przyrost mięśni?

Celem większości osób ćwiczących na siłowniach jest przyrost masy mięśniowej. Zdarza się bardzo często, że nie przywiązują oni wielkiej wagi do planu treningowego, a tym bardziej diety, a od razu sięgają po odżywki. Oczywiście nie ma w nich nic złego, ale można się z tym nieco wstrzymać i zacząć je zażywać dopiero wtedy, kiedy przyjdzie pierwszy moment stagnacji, bo to, że przyjdzie, nie podlega żadnym wątpliwościom. Pamiętajmy też, że przyrost mięśni może zostać przyblokowany przez różne czynniki, którym w tym wpisie postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej. Warto o tym wspomnieć, ponieważ wielu sportowców wpada w błędne koło. Kiedy zauważają oni brak przyrostu masy lub niewielką tylko poprawę zaczynają oni ćwiczyć bardziej intensywnie. Dokładanie kolejnych ćwiczeń, serii czy powtórzeń może jednak nic nam nie dać, a jedynie zaszkodzić. Zastanówmy się więc, jak ważna jest równowaga pomiędzy anabolizmem a katabolizmem.

Brak regeneracji

Nie jest tajemnicą, że przyrost mięśni może zostać zahamowany przez brak regeneracji. Wielu zwraca tu jednak uwagę tylko na regenerację fizyczną. To także jest ważne, choć pamiętajmy, że na rynku są specjalne odżywki, które sprawią, że nasze mięśnie regenerować się będą lepiej i szybciej. Niemniej jednak chodzi także o centralny układ nerwowy, który jak się okazuje, również może być winowajcą tego, że nasze mięśnie nie chcą rosnąć. Jeśli układ nerwowy nie będzie wypoczęty, osoba ćwicząca na siłowni często nie jest wystarczająco skoncentrowana. Poza tym może też czuć się zmęczona. Nawet w sytuacji, kiedy trening nie jest zbyt intensywny. Jeżeli nie inaczej jest w Waszym przypadku, warto odciążyć układ nerwowy. Dobrze jest wówczas postawić na suplementy zawierające GABA. Oczywiście pamiętajcie też o odpowiedniej ilości snu oraz braku stresu. To wszystko sprawi, że Wasz układ nerwowy szybciej się zregeneruje.

Przetrenowanie

Wiele osób nie potrafi zachować równowagi pomiędzy intensywnością treningu a regeneracją. Jest to o tyle istotne, że niezależnie w którą stronę przechyli się szala stracą na tym nasze mięśnie. Szczególnie uważać powinni ci, którzy trenują często i intensywnie. Jeśli nie dadzą oni odpocząć swoim mięśniom, na pewno dojdzie do ich przetrenowania. Stan taki można rozpoznać, choć często jest on mylony z innymi problemami. Przy przetrenowaniu odczuwa się zmęczenie. Poza tym sportowcowi towarzyszy brak chęci wejście na siłownię. Zdarza się również, że zmniejsza on obciążenie, porównując je z treningami wykonywanymi poprzednio. Jak zapobiec przetrenowaniu? Nie jest to wcale tak trudne, jak się może wydawać i wcale nie polega na tym, aby od ćwiczeń odpocząć całkowicie. Wystarczy pomiędzy prawdziwymi maratonami dać sobie trochę luzu i wprowadzić lżejsze ćwiczenia i więcej aktywności.

Zbyt mała ilość kalorii

Jeśli w swoim treningu stosujecie roztrenowanie, a także dajecie układowi nerwowemu i mięśniom czas na regenerację, a mimo to Wasze mięśnie nie robią się większe, wina być może leży po stronie bilansu kalorycznego. Wiedz, że jeżeli Twój bilans kalorii jest zbyt niski, a tym samym ograniczamy kaloryczność posiłków, nie można nawet marzyć o zadowalających rezultatach. Należy więc zrozumieć, że kalorie to paliwo dla mięśni. Jeżeli zapotrzebowanie energetyczne jest większe od ich ilości organizm energię, która jest niezbędna do utrzymywania podstawowych funkcji, czerpał będzie z zapasów gromadzonych w mięśniach. Nie jest jednak powiedziane, że należy jeść wszystko i w dowolnych ilościach. Oczywiście bardzo ważna jest także jakość takich posiłków. Jedzenie musi być wartościowe i stanowić bogactwo składników odżywczych. Warto więc zwrócić uwagę na to, z jakich źródeł pochodzą dostarczane do organizmu kalorie. Jak więc wyraźnie widzimy, przyczyn zahamowania wzrostu mięśni może być naprawdę wiele. Na całe szczęście wszystkie powyższe w prosty sposób można wyeliminować. Często wystarczająca będzie tutaj zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń oraz odpoczynek. Pamiętajmy tylko, że mowa o odpoczynku nie tylko fizycznym, ale również i tym psychicznym. Zastosujcie się do tych wskazówek i sprawdźcie, czy rezultaty Waszych treningów się poprawią. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że tak właśnie będzie.