Izolat czy koncentrat białka?

Serwatka to jeden z dwóch głównych części składowych mleka. Jest substancją płynną, którą oddziela się od skrzepu (drugiego najważniejszego komponentu) w procesie produkcji sera. Jakie ważne składniki odżywcze zawiera serwatka? Przede wszystkim są to białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały. Ze względu na doskonały profil aminokwasowy i łatwość absorpcji serwatka należy do najbardziej popularnych suplementów diety sportowców. Białko serwatkowe przyczynia się do zwiększenia syntezy protein, wspiera spalanie tłuszczu, pobudza układ odpornościowy, poprawia wrażliwość na insulinę i zmniejsza łaknienie.

Rodzaje białek serwatkowych

Białka serwatkowe występują w trzech postaciach: izolatu, koncentratu i hydrolizatu - wszystkie z nich znajdziecie oczywiście w naszym sklepi w kategorii białko. Ten artykuł będzie koncentrować się na różnicach między izolatem a koncentratem białek. Obie odżywki zawierają serwatkę, jednak ze względu na kształt procesu przetwarzania izolat zawiera jej więcej.

Jak powstaje koncentrat białka?

Podczas specjalnego procesu filtrowania mleka dochodzi do wyodrębnienia białka serwatkowego, które następnie poddane zostaje suszeniu. W ten sposób powstaje koncentrat. Zawiera on tłuszcz i węglowodany w postaci laktozy, a także podfrakcje białka, przynoszące wiele korzyści dla zdrowia i aktywności. Procent zawartości białka waha się w granicach 30-80%.

Jak powstaje izolat białka?

Serwatka, po poddaniu jej dalszej obróbce i oczyszczaniu (denaturacji), staje się izolatem białka serwatkowego. Niestety serwatka w tej postaci może ulec rozkładowi i utracić swoją aktywność biologiczną. Badania wskazują, że aby peptydy zawarte w serwatce zachowały swoje właściwości, powinno się spożywać białko w postaci niedenaturowanej. Należy jednak pamiętać, że denaturacja nie zmienia struktury aminokwasów ani nie wpływa negatywnie na rozbudowę mięśni. Wszystkie duże białka są i tak rozdzielane podczas trawienia na mniejsze łańcuchy białkowe i pojedyncze aminokwasy. Nie ma znaczenia, czy ten proces zajdzie w jelicie czy w zakładzie produkcyjnym.

W takim razie na czym polega zasadnicza różnica między izolatem a koncentratem?

Ponieważ denaturacja może wpływać na aktywność biologiczną pewnych peptydów, koncentrat serwatki teoretycznie jest zdrowszy od izolatu. Jednak w zależności od zastosowanego procesu produkcyjnego, izolat mimo wszystko może jeszcze zawierać znaczne ilości bioaktywncyh peptydów. Izolat białka serwatkowego jest dużo lepiej przyswajalny od koncentratu, ale ma w sobie mniej substancji odżywczych.

                                              

Izolat vs koncentrat białka - czym kierować się przy wyborze?

Przy wyborze produktu białkowego ważne jest, aby rozważyć swoje cele, budżet i stan zdrowia. Pamiętajmy, że koncentraty serwatkowe zawierają znaczną ilości laktozy i każdy z nietolerancją tej substancji powinien ich unikać. Izolaty są bardziej przetworzone, droższe i mogły stracić wiele związków prozdrowotnych, które w nienaruszonym stanie znajdziemy w koncentratach. Z drugiej jednak strony izolaty zawierają większą ilości białka.

W takim razie koncentrat czy izolat?

Moja rada jest taka: jeśli nie tolerujesz laktozy i potrzebujesz szybko wchłaniającej się odżywki, wybierz izolat białka. Jest on łatwo trawiony przez organizm i nie powoduje skutków ubocznych. Natomiast najlepszym wyborem dla osób początkujących i tych, które szukają produktu w niskiej cenie, będzie koncentrat.