Jak działają spalacze tłuszczu?

Wielu z nas boryka się dziś z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Jak doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, sprzyjają jej siedzący tryb życia oraz zła dieta. O jedno i drugie dziś nie trudno. Skoro jesteśmy zabiegani i większość czasu spędzamy w pracy czasu na spacer, bieg czy jazdę rowerem nie mówiąc już o klasycznym treningu, zwyczajnie nam brakuje. Szczególne problemy mają tu osoby pracujący za biurkiem. To samo tyczy się również diety. W sytuacji, kiedy w domu bywamy tylko po to, aby wziąć prysznic i się przespać trudno jeść zdrowo. O wiele wygodniej zjeść w małej gastronomii czy barze fast-food, gdzie serwowane jedzenie, mimo że jest soczyste i smaczne, to również i bardzo kaloryczne. Gdzie szukać pomocy? Na pewno trzeba zmienić swoje nawyki żywieniowe, jak i tryb życia oddając się aktywności fizycznej. Na pewno pomocne mogą być także wszelkiego rodzaju suplementy i odzywki. W pierwszej kolejności uwagę zwrócić tutaj trzeba rzecz jasna na spalacze tłuszczu. Jak w związku z tym działają takie suplementy? Postanowiliśmy przyjrzeć się im bliżej.

Rodzaje spalaczy tłuszczu

Zacząć trzeba od tego, że spalaczy tłuszczu na rynku jest mnóstwo. Obecnie w każdym sklepie z suplementami znajdziemy co najmniej kilka ich rodzajów. Zasadniczy podział obejmuje tutaj termogeniki, spalacze bez substancji stymulujących, blokery węglowodanów i tłuszczów czy blokery kortyzolu. Pierwsze z nich, a więc termogeniki to spalacze stymulujące procesy rozpadu komórek tłuszczowych, które w momencie przemian metabolicznych przetwarzane są na energię. Ich głównym zadaniem jest intensyfikacja procesów termogenezy oraz lipolizy. Mówiąc wprost, podnoszą one temperaturę naszego ciała, dzięki czemu spalamy większą ilość kalorii. Trzeba zauważyć, że są to zdecydowanie najpopularniejsze spalacze. Pewnie również dzięki temu, że stosowanie tych odżywek zapobiega efektowi jo-jo, jeśli wcześniej stosowaliśmy dietę redukcyjną. Ponadto dobre termogeniki hamują apetyt oraz pozwalają usunąć nadmiar wody z organizmu. Spalacze bez substancji stymulujących polecane są osobom wrażliwym na działanie kofeiny i innych tym podobnych substancji. Nie wpływają one na pracę układu nerwowego, a więc nie pobudzają i nie wpływają na poprawę koncentracji. Blokery natomiast jak sam nazwa wskazuje, blokują wydzielanie enzymów, które są odpowiedzialne za trawienie węglowodanów lub tłuszczów. Dzięki temu nie są one wchłaniane przez organizm. Blokery kortyzolu działają podobnie z tą tylko różnicą, że odnoszą się do hormonu stresu, który powoduje odkładanie tkanki tłuszczowej.

Jaki spalacz wybrać?

Zastanówmy się więc nad tym, jaki spalacz tłuszczu będzie najefektywniejszy. Oczywiście odpowiedź na to nie jest prosta i wielu może mieć z tym spory problem. Tak więc wierząc specjalistom, spalacze tłuszczu wybierane powinny być w zależności od stażu treningowego. Osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z suplementami mającymi za zadanie wyszczuplić naszą sylwetkę, powinny sięgać po lżejsze spalacze. Na mocniejsze odżywki postawić natomiast mogą ci bardziej doświadczeni.

Skład spalaczy tłuszczu

Na koniec odnieśmy się jeszcze do składu takich suplementów. Tak więc spalacze tłuszczu zawierają w sobie różne substancje, które mają za zadanie pobudzić metabolizm i przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej. Tak oto zaliczamy do nich między innymi ekstrakt z zielonej herbaty, kofeinę, L-karnitynę, L-tyrozynę, salicylany, ekstrakt z gorzkiej pomarańczy czy wyciąg z czarnego pieprzu. Zauważmy jednak, że nie każdy może sobie pozwolić na każdy spalacz tłuszczu z uwagi na swoje zdrowie. Uważni powinni być przede wszystkim borykający się ze schorzeniami tarczycy oraz nadciśnieniem tętniczym. Wówczas stosowanie takich suplementów warto skonsultować z lekarzem. Jeśli nie będzie on miał co do tego żadnych przeciwwskazań, śmiało można po nie sięgać, rozpoczynając walkę z niechcianymi i niekorzystnie wpływającymi na naszą sylwetkę fałdkami tłuszczu. Przy odpowiedniej diecie i treningu na pewno to Wy wyjdziecie z tej walki zwycięsko.