• Nowy
search

ACTIVLAB WPC 80 Lactose free CZEKOLADA BIAŁKO 700G

95,00 zł

(95,00 zł szt.)

Brutto

Białko WPC 80 od firmy Activlab oferuję ze swojej strony najwyższej jakośći koncentrat białaka serwatkowego, które idealnie nadaję się do codziennego uzupełnienia diety. Bez wątpienia ogromnym plusem jest szybkość przygotowania takiego białka w postaci sh

Ilość
Ostatnie sztuki w magazynie

 

Regulamin sklepu

 

Zasady dostawy

 

Zasady zwrotu

WPC 80 Lactose Free
Najwyższej jakości białko serwatkowe bez laktozy

Opakowanie:

700g

WPC 80 Lactose free BIAŁKO 700g BANAN ACTIVLAB
WPC 80 LACTOSE FREE to suplement diety, który bazuje na koncentracie białka serwatkowego (whey protein concentrate) bez laktozy. W wyniku specjalnej enzymatycznej obróbki surowca udało się uzyskać produkt wolny od problematycznego dwucukru. Nietolerancja laktozy jest bowiem bardzo częstą przypadłością, która dotyka coraz więcej osób powodując dyskomfort i problemy zdrowotne.

Czym jest laktoza?

Laktoza to inaczej cukier mleczny. Pod względem chemicznym jest to dwucukier, zbudowany z glukozy i galaktozy, połączonych wiązaniem O-glikozydowym (beta-1,4). W mleku krowim stanowi 4,6 - 4,9% [1]. Enzymem odpowiedzialnym za trawienie laktozy jest laktaza, która występuje w jelicie cienkim, ale wraz z wiekiem zmniejsza się jej aktywność i skuteczność.

Czym jest nietolerancja laktozy?

Nietolerancja laktozy to zespół dolegliwości spowodowanych nagromadzeniem się bakterii fermentacyjnych na niestrawionej laktozie w jelicie.

Istnieje kilka przyczyn nietolerancji laktozy - może być ona nadbyta, gdzie wraz z wiekiem maleje aktywność laktazy oraz wrodzona (alaktazja), w wyniku której od urodzenia występuje niedobór tego enzymu. Z kolei nabytą nietolerancję z pewnością potęgują różnego rodzaju czynniki szkodliwe dla kosmków jelitowych, jak na przykład zakażenia pokarmowe, alergie, celiakia, nieporządane działanie niektórych leków czy alkohol.

Jakie są objawy nietolerancji na laktozę?

Nietolerancja laktozy to szereg nieprzyjemnych dolegliwości, powodujących dyskomfort i złe samopoczucie. W wyniku aktywności bakterii fermentacyjnych dochodzi do uwolnienia nadmiernych ilości gazów, a to powoduje: biegunki, wzdęcia, gazy i bóle brzucha.

Jak sprawdzić czy tolerujemy laktozę?

Pierwszym sygnałem, który sugeruje nietolerancje laktozy jest pojawienie się objawów charakterystycznych dla tej dolegliwości, po spożyciu produktów mlecznych. Aby być pewnym, że są one spowodowane własnie laktozą, należy wykonać badania diagnostyczne, które mogą polegać na kilkupunktowym pomiarze glukozy we krwi po spożyciu czystej laktozy lub badaniu genetycznym.

Jak sobie radzić z nietolerancją laktozy?

Najprostszym sposobem walki z nietolerancją laktozy jest unikanie jej spożywania. Niezawsze jest to jednak możliwe, ponieważ laktoza często bywa dodatkiem technicznym w żywności i farmaceutykach, a mleczne smaki to coś, o czym ciężko zapomnieć. Rynek produktów bez laktozy dynamicznie się rozwija, a producenci oferują już nie tylko mleko i serki, ale również twarde sery czy masło.

Dla osób, które stosują białka serwatkowe, a mają problemy z nietolerancją laktozy rozwiązania są 4:

zamiana odżywki na białko roślinne, np. SOYA PRO, będącego również alternatywą dla osób z alergią na mleko,
zmiana WPC na WPI, czyli izolat białka serwatkowego. Ma on znikomą ilość laktozy, w granicach 1 - 1,5%. W portfolio produktów Activlab, 100% DE LUXE ISOLATE dumnie reprezentuje tę odmianę białek serwatnowych,
zamiana regularnego WPC na WPC bez laktozy, jak WPC 80 LACTOSE FREE, w którym laktoza została enzymatycznie rozłożona do glukozy i galaktozy, co nadaje białku nieco słodszy smak,
suplementacja enzymami trawiennymi, które zawierają laktazę. Idealnym rozwiązaniem jest stosowanie DIGESTIVE ENZYMES, ponieważ w produkcie zastosowano specjalne otoczki kapsułki, które zapobiegaju strawieniu ich w żołądku, dzięki czemu enzymy zachowują aktywność i nienaruszone docierają do miejsca działania, czyli jelita cienkiego. Stosowanie tabletek z laktazą czy kapsułek w żelatynowych otoczkach powoduje zniszczenie enezymów w soku żołądkowym i suplementacja jest bezsensowna.
Kto powinien stosować WPC 80 LACTOSE FREE:

Produkt jest polecany osobom z podejrzeniem lub stwierdzoną nietolerancją latozy, w celu uzupełnienia diety w wysokiej jakości białko. Wartość biologiczna białka serwatkowego (BV) wynosi 104.

WPC 80 Lactose free BIAŁKO 700g BANAN ACTIVLAB
WPC 80 Lactose free BIAŁKO 700g BANAN ACTIVLAB EAN 5907368826295
Składniki WPC 80 LACTOSE FREE:

koncentrat białka serwatkowego (z mleka), banan przecier suszony (smak bananaowy), zagęszczony sok truskawkowy w proszku (smak truskawkowy), wanilia sproszkowana (smak waniliowy), aromaty, barwniki: karmel amoniakalny (smak czekoladowy), czerwień buraczana (smak truskawkowy), substancja zagęszczająca: guma ksantanowa, regulator kwasowości: kwas cytrynowy (smak truskawkowy), substancje słodzące: acesulfam K i sukraloza

ACTIVLAB
0000009235
2 Przedmioty
2022-06-21
Nowy produkt
chat Komentarze (0)